Jumaat, 7 Mac 2014

RPH - Remaja & Kesihatan



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
TINGKATAN 2 (PBS)

Mata pelajaran

Bahasa Malaysia
Tingkatan

2 Ikhlas
Tarikh

10 Februari 2014
Masa

9.20 – 10.15 pagi (55 minit)
Bilangan pelajar

30 orang
Tajuk

Remaja & Kesihatan

Objektif

Pada akhir pelajaran ini, pelajar dapat:
i.           membaca rencana daripada majalah secara luncuran dan imbasan untuk memperoleh idea relevan dengan isu yang dibincangkan;
ii.        mencatatkan idea yang diperoleh daripada petikan bagi tujuan khusus;
iii.              mengenal pasti format penyampaian dialog dan wawancara secara lisan dan tulisan.

Fokus Utama
7.1







7.4







7.5
Mengenal pasti dan menyatakan gambaran keseluruhan, idea utama, isi penting dan isi relevan tentang bahan yang didengar, dibaca, dan ditonton.

Aras 1 (i)
Mengenal pasti dan mengutarakan gambaran umum dan isi-isi penting daripada pelbagai bahan.

Membaca pantas secara imbasan dan luncuran untuk membuat rujukan pelbagai bahan bercetak dan bahan elektronik.

Aras 1(iv)
Membaca pantas secara imbasan dan luncuran untuk mengenal pasti maklumat.

Memahami dan meneliti maksud tersurat dan tersirat daripada sesuatu bahan.

Aras 1(v)
Menyatakan maksud tersirat berdasarkan isi tersurat.

Fokus Sampingan
9.2
Menentukan format penyampaian dan jenis penulisan yang sesuai untuk menyampaikan maklumat.

Aras 1(ii)
Mengenal pasti format penyampaian dialog, teks pengerusi majlis dan pidato secara lisan dan penulisan.

Spesifikasi Pembelajaran

B1 DB1 E1
Membaca ayat dalam perenggan daripada sesuatu sumber dengan sebutan dan intonasi yang sesuai.

B3 DB1 E1
Menyatakan maksud tersurat yang betul daripada bahan yang dibaca.

B3 DB1 E2
Menyatakan maksud tersirat yang sesuai daripada bahan yang dibaca.

Kemahiran Bahasa

Bertutur, membaca, menulis
Sistem Bahasa

Sebutan dan intonasi, ayat tanya
Strategi

Konstruktivisme
Pendekatan

Komunikatif
Teknik


Pengisian Kurikulum




i.   Ilmu
Pendidikan Jasmani dan Kesihatan, Sivik & Kewarganegaraan.


ii.  Peraturan Sosiobudaya
Kesantunan Bahasa


iii. Nilai
Kebersihan fizikal dan mental, rasional


iv. Kemahiran Bernilai Tambah
  • KB : menghubungkaitkan, membuat inferens.
  • KP : intrapersonal, interpersonal, verbal linguistik
  • KMD : membuat ramalan, menjangka akibat
BBB/M
·        
·         Komputer riba
·         Projektor LCD
·         Keratan akhbar / majalah (ruangan masalah remaja)

P.S.A
·        
·         Pelajar telah biasa melihat sesi dialog / wawancara.
.













Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan

Tujuan:-
i.                    menyampaikan maklumat
ii.                  mendapatkan maklumat.






Pelajaran hari ini :-
Remaja & kesihatan

Set Induksi ( 5 minit )

i.          Pelajar dipertontonkan sedutan wawancara tentang isu kesihatan remaja.

ii.        Pelajar diminta menyatakan bentuk dan tujuan wawancara diadakan.

iii.      Guru mengaitkan jawapan pelajar dengan pelajaran pada hari ini.


BBB : Komputer riba, skrin, Projektor LCD, alat pembesar suara.

KB : menghubung kait

KP : Interpersonal, verbal linguistik.



Petikan ruangan soal jawab permaslaahn remaja (Rujuk Lampiran A)

PBS : B1 DB1 E1



Langkah 1 (35 minit)

i.   Pelajar dibahagikan kepada enam kumpulan mengikut kriteria yang disediakan oleh guru.
ii.  Setiap kumpulan diedarkan keratan akhbar atau majalah yang mengandungi ruangan soal jawab remaja dan kesihatan (soalan sahaja)
iii.   Seorang pelajar bagi setiap kumpulan membaca kuat permasalahan yang terdapat dalam petikan.









BBB : petikan ruangan soal jawab remaja akhbar / majalah

KP : interpersonal, verbal linguistik.

Teknik :

Pendekatan : Komunikatif

Stategi : Konstruktivisme

Nilai : keberanian



Jangkaan Isu:
·         Masalah obesiti
·         Masalah diabetes
·         Diet seimbang

PBS : B3 DB1 E2
          B3 DB1 E3

Langkah 3 (25 minit)

i.      Pelajar membincangkan isu yang dipaparkan dalam ruangan “masalah remaja”.
ii.       Pelajar merujuk majalah dan akhbar untuk mencari penyelesaian bagi permaslaahan yang dikemukakan.
iii.        Pelajar mencatatkan idea yang diperoleh daripada bahan petikan dalam lembaran kerja mereka.




KP : Intrapersonal

KB : menganalisis

Teknik : bacaan

Pendekatan :

Strategi : Konstruktivisme

Nilai : Rasional


Jangkaan jawapan pelajar:

  1. Pelajaran merosot
  2. Tumpuan dalam kelas dan terhadap pelajaran terganggu.
  3. Kegagalan dalam peperiksaan.

Penutup kognitif : Rumusan

Penutup Sosial : Ucapan terima kasih.

Penutup (5 minit)

i.            Pelajar diminta memberikan implikasi masalah disiplin kepada pencapaian dalam pelajaran.

ii.          Pelajar diminta menulis wawancara yang lengkap sebagai kerja rumah dan menyerahkannya kepada guru pada waktu yang dipersetujui bersama.

iii.        Guru mengucapkan tahniah dan terima kasih kepada pelajar yang telah menjalani P&P dengan berjaya.




KP : Interpersonal, verbal linguistik

KB : menjana idea

KMD : membuat ramalan